O svazku obcí
Svazek obcí Region Orlicko – Třebovsko
Název : Region Orlicko – Třebovsko
Právní forma :
Svazek obcí, založený podle § 46 odst. 2 písm. b) a § 49 a násl. zákona č.128/2000 Sb., o obcích, vzniklý transformací sdružení na svazek obcí podle § 151 citovaného zákona.
Adresa : Sychrova 16, 562 01 Ústí nad Orlicí
Vznik a vývoj:
Sdružení obcí Orlicko – Třebovsko vzniklo v roce 1999 a jako právnická osoba podle § 20 f) a násl. občanského zákoníku bylo registrováno v únoru 2000. V roce 2001 došlo k transformaci sdružení na svazek obcí podle zákona č. 128/2000 Sb., o obcích. Na svazek obcí s novým názvem Region Orlicko – Třebovsko přešel veškerý majetek, závazky, pohledávky, práva a povinnosti sdružení.
Zájmové území svazku obcí leží ve střední a jižní části okresu Ústí nad Orlicí, v povodí Tiché Orlice a Třebovky. Zaujímá plochu okolo 290 km2, na které ve 3 městech a 21 obcích žije 48 258 obyvatel (údaj k 1.1.2012). Je regionem venkovského charakteru přilehlého ke dvěma dominantním městům, k okresnímu městu Ústí nad Orlicí a k městu Česká Třebová. Region vznikl jako přirozený a vnitřně spjatý celek, zejména geograficky, infrastrukturou i ekonomickými a socio-demografickými vazbami.
Cíl a účel svazku
Předmětem činnosti svazku obcí je realizace strategického plánu trvale udržitelného rozvoje regionu a dalších aktivit v oblasti:
- ekonomického rozvoje,
- rozvoje venkova,
- kvality života,
- ochrany životního prostředí,
- rozvoje cestovního ruchu,
- propagace regionu a
- vytváření příznivých vnitřních a vnějších vztahů, schválených orgány svazku obcí.
Současnost
V posledních letech byl svazek obcí Region Orlicko – Třebovsko ve své činnosti velmi činorodým. Stal se úspěšným žadatelem a příjemcem dotace z evropských fondů na nadregionální marketingový projekt Aktivní turistika v Česku, do kterého bylo zapojeno dalších 27 partnerů, a především příjemcem 65 mil. Kč z evropských fondů a státu z programu SROP na regionální projekt desetiletí Aktivní turistika na Orlicko – Třebovsku (cyklostezky údolím řek Tiché Orlice a Třebovky). V roce 2007 byla dokončena I. etapa a cyklostezka Ústí nad Orlicí – Letohrad, vyhlídková plošina na hradu Lanšperk a turistická ubytovna Cakle byly 7.9. 2007 slavnostně otevřeny pro veřejnost.
Region standardně působí v oblasti péče o zájmy menších obcí prostřednictvím zapojení do programu obnovy venkova, péče o turistickou architekturu vlastněnou a udržovanou svazkem v regionu a v propagaci celého území. Úspěšně organizuje tradiční akce Dny Regionu Orlicko – Třebovsko a Cyklo Glacensis. Mikroregion se každoročně prezentuje na veletrzích cestovního ruchu. Svazek obcí Region Orlicko – Třebovsko se svými aktivitami a realizací velkých nadregionálních projektů spolufinancovaných z evropských fondů řadí mezi zcela výjimečné svazky obcí. Výsledky projektů znamenají pro občany regionu a jeho návštěvníky velké přínosy a v rámci kraje i státu stále roste prestiž regionu.
Členské obce svazku:
- Město Brandýs nad Orlicí
- Město Česká Třebová
- Obec České Libchavy
- Obec Dlouhá Třebová
- Obec Dolní Dobrouč
- Obec Hnátnice
- Obec Hrádek
- Obec Jehnědí
- Obec Libchavy
- Obec Němčice
- Obec Orlické Podhůří
- Obec Přívrat
- Obec Rybník
- Obec Řetová
- Obec Řetůvka
- Obec Semanín
- Obec Sloupnice
- Obec Sopotnice
- Obec Sudislav nad Orlicí
- Obec Třebovice
- Město Ústí nad Orlicí
- Obec Velká Skrovnice
- Obec Voděrady
- Obec Žampach
Obce se spojily za účelem společné cesty trvale udržitelného rozvoje regionu zejména v oblastech ekonomiky, rozvoje venkova, kvality života, cestovního ruchu a vnějších a vnitřních vztahů.